Till innehåll på sidan

Södra Latins jazzfestival 2021

På lördag 23 oktober 13:00 slår vi upp portarna för årets jazzfestival, denna gång med publik i salongerna.

Festivaldagen bjuder på både genrebredd och djup och vi lovar att tänja på jazzbegreppet i många olika riktningar: såväl mot konstmusik som mot mer elektrifierade och beat-baserade genrer. I fiket finns just fika och lättare förtäring när man behöver återhämta sig mellan konserterna, eller kanske diskutera något man hört eller sett. Välkomna till en spännande och livgivande festivaldag på Södra Latin!

Biljetter: https://www.ticketmaster.se/event/599937

Gästartister:

  • Tenorsaxfantomen Robert Nordmark har haft flera grupper under eget namn och medverkar i bland annat Bjaerv Encounters och Norrbotten Big Band.
  • Sharon Dyall har spelat in skivor och turnerat med artister som Totta Näslund, Svante Thuresson och Nils Landgren. När Sharon inte står på scen, arbetar hon som dubbskådespelare och hennes hennes röst hörs i många Disneyfilmer.
  • Rubem Farias ursprungligen från Salvador, Bahia, nu boende i Stockholm, har spelat med fler än man kan räkna upp (Randy Brecker, Mike Stern…) och turnerar och gör skivor också under eget namn (bl.a. Rubem Farias Big Band).
  • Blacknuss Allstars, soulens och funkens beskyddare genom decennier är som ett nav kring vilket en hel musikkultur har utvecklats; många musikkarriärer har fått näring ur den myllan. Speciellt för detta tillfälle har de plockat fram en vintage med särkild Södra Latin-anknytning och bjuder även in några nuvarande södra latinare att sitta in i bandet.
Dela: