Till innehåll på sidan

Södra Latins jazzfestival

Södra Latins Jazzfestival med musik från två scener och seminarier.

Södra Latins Jazzfestival har i år en pedagogisk prägel där vi varvar live-streamade konserter med elevensembler och gästartister med seminarier och workshops. Festivaldag är 17:e oktober kl. 12-19 och vi kan utlova ett välmatat och spännande program med fokus på rytm. På grund av rådande restriktioner kan vi inte ha publik på plats utan festivalen får njutas på distans genom stockholmjazz.se. Vi uppdaterar under veckan med länk för streaming.

Lineup:
18 Elevensembler
Karin Hammar - trombon
Robert Mehmet Ikiz - trummor & slagverk
André Ferrari - trummor & slagverk
Stefan Gustafsson - piano
Jan Adefeldt - bas
Bengt Stark - trummor
Amanda Ginsburg - Om Låtskrivande
Filip Ekestubbe - Om Låtskrivande
Andreas Ferronato - altsax & DJ

Program Aulan:
https://sodralatinsgymnasium.stockholm.se/sites/default/files/festivalprogram-aulan.pdf

Program Tranströmersalen:
https://sodralatinsgymnasium.stockholm.se/sites/default/files/festivalprogram-transtromer.pdf

Dela: