Per Anger-priset

Södra Latins elever medverkade under årets Per Anger-prisceremoni. Priset, som är instiftat av regeringen, delas varje år ut av Forum för levande historia och tilldelas någon som har gjort stora insatser för mänskliga rättigheter och demokrati. Teodora del Carmen Vásques fick den 8 nov på Göta Lejon i Stockholm ta emot Per Anger-priset av kulturminister Alice Bah-Kuhnke. Teodora del Carmen Vásques fick priset för sin kamp för kvinnors sexuella och reproduktiva rättigheter i El Salvador. Södra Latins elever på samhällsvetenskapsprogrammet fick ställa två frågor till pristagaren och en stråkkvartett från musikprogrammet förgyllde föreställningen med musik av Lars-Erik Larsson. En livesändning från prisceremonin kan ses här

https://www.levandehistoria.se/fakta-fordjupning/manskliga-rattigheter/anger-priset/pristagare/2018-teodora-del-carmen-vasquez
 

Dela: