Muralmålning på en av Ragvaldsgatan

Just nu har en f.d. Södralatin elev fått i uppdrag av Stockholm Konst att göra en muralmålning på en av Ragvaldsgatans fastigheter. Målningen kommer synas tydligt från skolans baksida och bli ett nytt roligt inslag i Stockholms gatubild. Vi på Södra är mycket stolta över att vår fd bildelev Amara Por Dios som fått detta hedervärda uppdrag. Just nu kan man se henne färdigställa målningen om ni går förbi. Direkt efter Amaras examen från Södra fick hon sina första beställning och har nu fått fler liknande uppdrag i både Sverige och utomlands.

en muralmålning på en av Ragvaldsgatans fastigheter.

Foto: Amara Por Dios

Här finns mer text och bildmaterial:

http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/ny-stor-muralmalning-ska-goras-pa-sodermalm/repqjt!70xcivtw@PvdtcJefHnAKA/​ 

Med vänliga hälsningar,

Stina Arvas

Form och Designlärare

Södra Latins Gymnasium​

Dela:
Kategorier: