Berklee College of Music - infoträff på Södra Latin

Studera musik utomlands?
Berklee College of Music i Boston, USA, kommer att hålla en öppen informationsträff på Södra Latins Gymnasium måndagen 23/10 17:00. Marek Dykta, som undervisar på Berklee, kommer att informera om:

  • hur auditonsprocessen går till i detalj
  • hur man söker rent administrativt
  • hur Berklee ser på sin roll i det nuvarande världsläget idag
  • hur man anmäler sig till en audition i februari 2018

En ensemble från Södra Latins gymnasium kommer att medverka vid informationstillfället för att underlätta demonstrationen av en typisk audition.

Ingen föranmälan nödvändig. Välkomna!

Berklee College of Music i Boston, USA, är världens största oberoende högskola i samtida musik. En antagningsjury reser varje år runt i världen för att hitta elever med talang på sitt instrument och delar ut många stipendier för att hålla skolan så internationell som möjligt. Södra Latins Musikgymnasium har sedan många år ett nära samarbete med Berklee College of Music. Nästa audition i Sverige sker 10 och 11 februari 2018 på Södra Latin, då en professionell jury av Berklee-professorer lyssnar på musiker för att dela ut stipendier.

Dela: