Tranströmerstipendiet utdelat

Eleverna Alice Bergqvist, Greta Jenset Petrén och Anna Krook Strömberg fick årets Tranströmerstipendium. Tomas Tranströmer var elev på Södra Latin i slutet på 1940-talet och debuterade som poet i skoltidningen LOKE 1948. På fredagen 22 april hölls en samling med vacker musik och högtidlig uppläsning från de vinnande elevernas texter där även Tomas Tranströmers änka och dotter medverkade som hedersgäster. 

Kort efter att Tomas Tranströmer fick Nobelpriset i Litteratur 2011 beslutade skolans föräldraförening, Målsmännens förening, att instifta ett litterärt stipendium för skolans elever. Det här var fjärde gången som stipendiet delades ut.

Årets tema var en dag på Södra Latin läsåret 1891/92, i form av en novell, som skulle innehålla några förutbestämda Tranströmercitat, bl a ’Regn regn färdas över oss’. 

 

 

Dela: