Till innehåll på sidan

Vill du byta till Södra Latin?

Går du på annan skola och vill byta till Södra Latin?

Vi har många förfrågningar från elever som går på andra gymnasieskolor men vill byta till Södra Latin. För att göra det enklare för dig hittar du här både en beskrivning av hur du går till väga och en blankett för intresseanmälan.

Blankett (pdf) för intresseanmälan finns här.

Om du önskar byta till Södra Latins gymnasium under pågående läsår:

• Fyll i blanketten för intresseanmälan och maila eller skicka den tillsammans med din studieplan från nuvarande skola till våra studie- och yrkesvägledare.

Södra Latins gymnasium
Att: Studie- och yrkesvägledare
Box 177 13
118 93 Stockholm

Skicka in blanketten så fort som möjligt. Senast två veckor efter att du skickat in din ansökan ska du också skicka in en kopia på din individuella studieplan, dina betyg/omdömen för nuvarande utbildning och frånvarostatistiken. Om du söker en plats med start i augusti ska du senast i vecka 25 kompettera din intresseanmälan med betyg från det läsår du precis avslutat. Jämför gärna, noggrant, vår poängplan med din individuella studieplan så att du är medveten om likheter och skillnader. Vi återkommer om vi har en plats att erbjuda dig.

 

• Kontakta studie- och yrkesvägledarna

Gunnar Vestberg
Program, (HU, NA och SA)
E-post: gunnar.vestberg@edu.stockholm.se
Telefon: 08-508 408 31

Lena Rutqvist
Program: (ES, MU)
E-post: lena.rutqvist@edu.stockholm.se
Telefon: 08-508 408 13

Maria Johansson
Program, (SI)
E-post: maria.4.johansson@edu.stockholm.se
Telefon: 076-129 26 65

Dela: